Ústav molekulární biologie rostlin
Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Týden vědy a techniky 2014
Každoročně, v rámci Týdne vědy a techniky (1.-15.listopadu) nabízíme níže uvedené přednášky. Jsou určeny studentům středních škol převážně Českých Budějovic a okolí - přednášející vždy přijede přímo do vaší školy. Po domluvě s přednášejícím lze i jinde v rámci jihočeského kraje nebo v pozdějších květnových či červnových termínech. V případě zájmu o přednášku kontaktujte příslušného přednášejícího nebo pište na lenz@umbr.cas.cz.

Proč (ne)jsou rostliny zelené aneb interakce světla s hmotou
přednášející: RNDr. Milan Durchan, CSc. (durchan@umbr.cas.cz)

První piko-nano-mikro-mili-sekundy po dopadu světla na list - jak “světložravky” zpracují energii fotonu? Co když je světla moc nebo málo? Co když není voda? C3, C4 a CAM rostliny.
Přednáška bude mít 3 části: první by měla být srozumitelná i těm, co na gymnáziu z biologie (chemie, fyziky, matematiky) propadají - propadli, druhá jen těm, kteří se o fotosyntézu zajímají a baví je. Ve třetí, jak ukáže diskuse, nemá jasno ani sám přednášející.
Na základě minimálních znalostí fyziky (optiky), (bio)chemie, molekulární genetiky, biologie (fyziologie rostlin) bude fotosyntéza představena jako moderní vědní obor, na pomezí mnoha vědních disciplín, kde je stále ještě co objevovat.


Modelová rostlina Huseníček - plevel genetickým průkopníkem
přednášející: Ing. Tomáš Kocábek, Ph.D. (kocabek@umbr.cas.cz)

Huseníček rolní (Arabidopsis thaliana L.) je nejen jednoletým, poměrně nenápadným plevelem, ale již několik desítek let je oblíbenou modelovou rostlinou mezi rostlinnými genetiky. Čím je tak výjimečný v porovnání s ostatními rostlinnými druhy? Na základě znalostí genů této rostliny se dnes učíme poznávat komplikovanější genomy hospodářsky významných rostlin.


Malí ale šikovní, aneb rostliny trochu jinak
přednášející: Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D. (lenz@umbr.cas.cz)

Věděli jste, že krása některých pestrobarevných květů tulipánů je způsobena viry? Že stejné mikroskopické patogeny mohou vytvořit také vysoce ceněná okrasná panašování či žíhání listů? Že přitažlivý vzhled “vánoční hvězdě” (Poinsettia) dodává infekce malou bakterií? Pokud ne a chtěli byste se dozvědět více, tato přednáška vám ukáže rostliny trochu z jiné perspektivy: představí vám je jako příbytek mikroskopických "parazitů", kteří nemusí vždy způsobovat pouze “nemoc”. Ukáže, že některé vlastnosti rostlin zajímavé pro člověka nejsou vlastně vůbec dílem rostlin samotných.


Kde se tady vzaly? Aneb: O evoluci virů
přednášející: Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D. (lenz@umbr.cas.cz)

Viry jsou částečky stojící na prahu života – většinou jen balíčky několika nejnutnějších genů. Své viry mají živočichové, rostliny, řasy, houby i bakterie. Některé viry dokonce využívají ke svému rozmnožování jiný virus. Jejich genetická informace může být uložena nejrůznějšími způsoby, stejně tak proměnlivý je jejich životní styl a to, jak viry vypadají pod mikroskopem. Kde se vzala tato obrovská rozmanitost a odkud vlastně viry pocházejí? Jsou potomky pradávného tušeného RNA-světa, či dokonce přímými předky dnešních organizmů? Nebo jsou jen výsledkem nepovedených evolučních experimentů? Jaký je vůbec jejich vztah k životu na Zemi?



Valid CSS! Valid HTML 4.01 Strict Aktualizováno: 13 June 2014 (17:56:17)